Kada idete na službena putovanja u inozemstvo, ključno je razumjeti nijanse izračuna dnevnica. Ovaj blog ima za cilj demistificirati najčešća pitanja koja se tiču nadoknada za dnevnice kod međunarodnih poslovnih putovanja, osiguravajući da ste kvalitetno educirani za rješavanje financijskih aspekata vaših putovanja.
Službeno putovanje obuhvaća različite aktivnosti povezane sa poslom kao što su sudjelovanje na konferencijama, sastancima, sajmovima, edukacijskim sesijama, posjetima tvornicama i više, sve u skladu s poslovnim operacijama poslodavca. Također, bitno je razlikovati između domaćih i međunarodnih službenih putovanja.
Pravilnik o porezu na dohodak propisuje da dnevnice za domaća i međunarodna službena putovanja pokrivaju troškove za obroke, piće i prijevoz kada je zaposlenik udaljen više od 30 kilometara od svojeg radnog mjesta ili prebivališta.
Za putovanja cestovnim prometom, inozemne dnevnice računaju se od trenutka prelaska hrvatske granice prilikom polaska do povratnog prelaska granice. Za putovanja zračnim prometom, izračun počinje dva sata prije predviđenog polaska s posljednjeg hrvatskog aerodroma i završava s poletom na prvom hrvatskom aerodromu. U slučaju putovanja morem, dnevnice se računaju od vremena polaska zadnje luke broda do povratka u prvu hrvatsku luku.
U situacijama kada se pojedinac šalje na međunarodno službeno putovanje koje uključuje domaću dionicu, ukupno trajanje putovanja obuhvaća oba segmenta. Stoga se broj dnevnica određuje na temelju ukupnog trajanja putovanja. Prvo se utvrđuje pravo na inozemnu dnevnicu, a zatim pravo na tuzemnu dnevnicu, uzimajući u obzir ukupan broj dana/sati provedenih na službenom putovanju.
Polovina dnevnice dodjeljuje se za putovanja koja traju od 8 do 12 sati, dok se potpuna dnevnica dodjeljuje za putovanja koja traju više od 12 sati.
Ako obroke pruža poslodavac ili treća strana, dnevnicu se umanjuje za 60% ili 30%, ovisno o tome jesu li pokriveni ručak, večera ili oboje.
Za svakih 24 sata provedenih na službenom putovanju, isplata jedne dnevnice je moguća. Svako dodatno vrijeme koje prelazi 12 sati donosi jednu dnevnicu, a vrijeme koje prelazi 8 sati rezultira polovicom dnevnice.
Kriteriji za razlikovanje između tuzemnih i inozemnih dnevnica definirani su u članku 7, odjeljku 20 Pravilnika o porezu na dohodak. Službena putovanja se tretiraju kao jedinstveni entitet, a broj dnevnica određuje se na temelju ukupnih sati provedenih na putovanju, od polaska do povratka.
Nakon toga, određuje se raspodjela stranih i domaćih dnevnica, pri čemu se preostale dnevnice isplaćuju kao domaće.
Službena putovanja uglavnom završavaju na jednoj stranoj destinaciji, što određuje izračun sati kao dnevnica za tu određenu zemlju, bez obzira na to jesu li putovanja u više zemalja. Izuzetak nastaje kada pojedinac provodi više od 12 sati u jednoj od zemalja, što zahtijeva izračun dnevnica za tu zemlju.
Svaki boravak ili tranzit kroz stranu zemlju koji traje više od 12 sati opravdava dnevnicu za tu zemlju. Svaki boravak u stranoj zemlji kraći od 12 sati računa se na temelju vremena provedenog u sljedećoj zemlji gdje se provede više od 12 sati (Članak 7, Odjeljak 18 Pravilnika o porezu na dohodak).