Od dana uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj odnosno od 01. siječnja 2023. godine trgovačka društva imaju obvezu preračunati svoj temeljni kapital u euro.
Ministarstvo pravosuđa i uprave uputilo je na javno savjetovanje Prijedlog Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o privremenoj javnobilježničkoj tarifi. U članku 3. predlažu se javnobilježnički troškovi koje će trgovačka društva imati po predmetu konverzije temeljnog kapitala. Troškovi će se urediti na povoljniji način, stoga, ne treba žuriti s konverzijom temeljnog kapitala sve dok se ne donese Pravilnik.
Društva s ograničenom odgovornošću dužna su preračunati postojeći iznos temeljnog kapitala i njegovih dijelova koji otpadaju na poslovne udjele. To moraju učiniti primjenom fiksnog tečaja konverzije iz kune u euro uz zaokruživanje na najbliži cent u skladu s pravilima za preračunavanje i zaokruživanje. Zatim su dužna dobiveni iznos istodobno uskladiti sa zahtjevima i na način kako je uređeno Zakonom o trgovačkim društvima.
Zahtjev za upis promjene mogu podnijeti najkasnije u roku tri godine od dana uvođenja eura odnosno do 31. prosinca 2025. godine. Upis promjene radi usklađenja provodi se po hitnom postupku i bez naknade.
Upis svih promjena u sudski registar registarski sud provodi bez naknade. Zakon propisuje priloge koje mora sadržavati prijava za upis u sudski registar te obvezni sadržaj društvenog ugovora.
Uprava je dužna voditi knjigu poslovnih udjela te je o svakoj promjeni članova društva ili njihovih udjela dužna, bez odgađanja, izvijestiti registarski sud dostavljanjem popisa članova društva kojeg potpišu članovi uprave.
Za društva s ograničenom odgovornošću koja do 31. prosinca 2025. godine ne provedu usklađenje smatra se da je od prvog dana nakon isteka tog roka nastupio razlog za prestanak društva koji će registarski sud upisati u sudski registar po službenoj dužnosti. Postupak prijave za upis u sudski registar uređuje Zakon o sudskom registru i Pravilnik o načinu upisa u sudski registar. Prijava za upis podnosi se u obliku javno ovjerene isprave na papiru ili elektroničke prijave i elektroničkih podnesaka podnesenih sudu putem javnog bilježnika ili preko hitro.hr.
Dionička društva također moraju preračunati postojeći iznos temeljnog kapitala i njegovih dijelova koji otpadaju na dionice. Istodobno moraju iznos uskladiti sa zahtjevima i na način kako je uređeno Zakonom o trgovačkim društvima. Zahtjev za upis promjene dužna su podnijeti registarskom sudu najviše u roku od godine dana od uvođenja eura. Upis promjene radi usklađenja provodi se na registarskom sudu po hitnom postupku bez naknade.
Po upisu promjena u sudskom registru, dionička društva dužna su bez odgode podnijeti zahtjev za upis te promjene u sustav središnjeg depozitorija vrijednosnih papira, a koji taj postupak provodi bez naknade.
Za upis promjene broja dionica dioničkih društava u nematerijaliziranom obliku, Središnje klirinško depozitarno društvo može naplatiti naknadu po svom važećem cjeniku.